logo nove

Anna Hyčková

DOTYK BYLINKY

Domáca výroba ľubovníkového oleja a jeho využitie

Dozviete sa:

  • kedy sa má ľubovník zbierať
  • ako zistíte, či je to naozaj ľubovník
  • ako si sami jednoducho vyrobíte ľubovníkový olej
  • ako môžete použiť ľubovníkový olej pri

bolesti hrdla- bolesti chrbta – zápale uší – popáleninách

ľubovník bodkovaný

Túto25-60 cm vysokú rastlinu s malými zlatožltými kvetmi nájdeme pricestácha na kraji  lesa, rastie predovšetkým na slnečných miestach. Kvitne od konca júna do konca augusta. Kvet ľubovníka má päť lupeňov, ktoré sú zafarbené jasnožltou farbou ako lúče slnka. Ľudovo sa nazýva aj svätojánska tráva, trezalka, dierkovec, krvavník, koreňmatky Božej…

Odpradávna sa užíva ako liečivá rastlina (proti depresiám a zápalom). Pred vnútorným použitím si treba účinky tejto rastliny poriadne naštudovať! Pitie ľubovníkového čaju má napríklad vplyv na účinok hormonálnej antikoncepcie.

Kedy je vhodný čas na zbieranie ľubovníka

Zbierať ho môžeme v júni až v auguste, ale traduje sa, že najväčší účinok má, keď sa zbiera na sv. Jána 24. júna.

Z toho je vlastne odvodený aj názov oleja z ľubovníka:

svätojánsky olej.

Zbierame kvety spolu so stonkou (asi 10-15 cm), najlepšie za slnečného počasia.

Ako zistím, že je to naozaj ľubovník

Táto rastlina sa spomína v jednom z najvýznamnejších antických diel o lekárstve „Učenie o liečivých prostriedkoch“ (Dioskurides). Nazýva sa tu tiež „mužská krv“ –po rozmrvení medzi prstavmi uvolňuje krvavočervenú šťavu.

Odtrhnite púčik, alebo jeden malý kvietok a roztlačte ho medzi prstami. Vaše prsty ostanú krvavočervené, ako keby ste sa práve porezali.
Alebo odtrhnite malý lístok a pozrite sa cezeň do slnka. Ak je to naozaj ľubovník bodkovaný,
uvidíte v lístku množstvo malých bodiek. Ako keby bol perforovaný.

Raz som nazbierala plný košík tejto bylinky na severnej strane až v auguste. Neskontrolovala som si ani perforáciu

na lístkoch ani červenú farbu kvietku. Naložila som plnú trojlitrovú fľašu, zaliala kvalitným olivovým olejom a čakala a čakala…… A nič. Olej sa vôbec nezafarbil do krvavočervená ako vždy, ale mal zvláštnu hnedú farbu a nemal ani svoju špecifickú vôňu.

Ako si sami jednoducho vyrobíte ľubovníkový olej

Budete potrebovať: ľubovník, sklenenú fľašu, kvalitný olej (olivový, mandľový, slnečnicový), gázu na zakrytie fľaše, lásku a trpezlivosť. 

Kvetmi ľubovníka aj so stonkami, naplníte sklenenú fľašu až po hrdlo a zalejete olivovým olejom tak, aby kvety boli úplne ponorené. Navrch fľaše dáte gázu, postavíte na slnko a každý deň ju potrasiete. Asi za 6 týždňov vznikne červený olej (čím tmavší,tým účinnejší), ktorý má veľkú silu. Potom kvety precedíte a olej nalejete do tmavej fľaše, ktorú dobre uzavriete. Skladujte v tmavej chladnejšej miestnosti. Takto skladovaný, vydrží aj 2 roky.

A kde ste použili lásku a trpezlivosť? S láskou ste bylinky už trhali a s trpezlivosťou môžete každý deň prenášať fľašu za slnkom a potrasením premiešať obsah fľaše. Čím viac slnka bude na fľašu svietiť, tým bude olej tmavší a účinnejší. V niektorých krajinách vraj dávajú fľašu s naloženým ľubovníkom na 6 týždňov von na južnú stranu do horúceho piesku.

Ako používať ľubovníkový olej pri bolesti hrdla

2 PL oleja si zohrejete. Namočíte do neho buď kozmetické tampóny, vatu alebo gázu. Prekontrolujte teplotu vašom predlaktí, či nepáli. Položíte na pripravenú šatku a zaviažete okolo krku. Dobre je dať ešte medzi šatku a gázu s olejom igelitový sáčok alebo kúsok potravinárskej fólie, aby nám olej nepresiakol na šatku a na oblečenie. Takýto zábal robievam deťom pri škrabaní v krku aj pri angíne. Ľubovník je protizápalový a preto je na to veľmi vhodný. Niekedy priložím zábal na celú noc a ľubovníkovým olejom natriem aj hrudník.

POZOR! Veľký pozor si dajte na teplotu oleja. Olej sa zohrieva veľmi rýchlo. Koža na krku je citlivá. Ak by ste priložili namočené tampóny bez odkontrolovania teploty, môže sa stať, že teplota bude až moc vysoká a mohla by vás alebo vaše dieťa popáliť.

Ako používať ľubovníkový olej pri bolesti chrbta

Ľubovníkový olej je výborný aj pri bolestiach chrbtice. Vtiera sa na oblasť medzistavcových platničiek, ktoré sa vďaka nemu dokážu regenerovať. Výborne pôsobí na nervový systém a preto je vhodné natierať ho aj pri zápale nervov (napr. ischiase – zápale sedacieho nervu, alebo pri zápale trojklanného nervu…). 

Existuje aj masáž na výživu medzistavcových platničiek – Breussová masáž, ktorú vymyslel rakúsky liečiteľ Rudolf Breuss. Vďaka tejto masáži s použitím ľubovníkového oleja sa regeneruje celý chrbát a najmň medzistavcové platničky a nervy.

Môj tip: Olej si pred natieraním na chrbát nahrejte a nanášajte ho tesne popri chrbtici teplý vo väčšej vrstve. Na vrch priložte teplý uterák a nechajte pôsobiť 20 minút. Takto si olej môžete natierať aj na boľavé kolená, ramená, bedrové kĺby (aj 3x denne). Ak máte boľavé kĺby na rukách, vložte si ruky niekoľkokrát do týždňa do misky s teplým ľubovníkovýmolejom. Alebo si môžete vyliať 2 PL ľubovníkovéhooleja priamo do kúpeľa. Budete mať hebké telo a nebudete sa musieť po kúpeli natierať.

POZOR! Po natieraní tela ľubovníkovým olejom sa netreba vystavovať slnečnému žiareniu.

U citlivých jedincov môžu nastať kožné zmeny.

Ako používať ľubovníkový olej pri zápale uší

Do teplého oleja vložte vatovú tyčinku a zapálené uško jemne vytrite niekoľkokrát denne letným ľubovníkovým olejom. Iba vytrite, v žiadnom prípade nekvapkajte do ucha, aby ste neupchali zvukovod.

Môj príbeh: Keď mal môj  syn asi 3 roky, náhle sa v noci zobudil s veľkým plačom. Nevedela som prečo plače, snažila som sa ho utíšiť, ale plač neprestával. Každú chvíľku sa budil a pomrnkával. Bol rozospatý, komunikovať sa s ním moc nedalo. Až po niekoľkých hodinách ma napadlo skúsiť mu postláčať ušká, či ho náhodou nebolia. Pri zatlačení na jedno z uší sa plač zväčšil, skúsila som ešte raz a bolo to jasné. Po mojej otázke aj malý prikývol, že ho bolí uško. Zohriala som ľubovníkovýolej, namočila do neho vatovú tyčinku a vytrela boľavé ucho. Malý spal až do rána. Myslela som, že na druhý deň budem utekať ku doktorke, ale syn sa už na boľavé ucho viac nesťažoval. Teraz má 17 a občas síce „slabšie počuje“, ale zapálené uši odvtedy nemal. Slabšie počutie pripisujem puberte a na to mi asi olej nepomôže, iba ak by čaj s ľubovníka na posilnenie mojich nervov.

Ako používať ľubovníkový olej pri popáleninách

Ak sa popálite, naneste ihneď na postihnuté miesto vrstvu ľubovníkového oleja. Bez toho, aby ste predtým miesto namáčali pod studenou vodou. Uvidíte, že ak tento olej nanesiete okamžite na popálené miesto, pokožka sa krásne zregeneruje a nebudete cítiť ani bolesť a nevytvorí sa ani pľuzgier

Tento olej môžete natierať na celé telo aj v prípade, ak ste to prehnali pri opaľovaní a máte spálenú pokožku od slnka. V zime ho môžete používať aj namiesto telového mlieka po kúpaní.

„Možno si aj vy tento rok urobíte svoj vlastný ľubovníkový olej a sami na sebe pocítite jeho blahodárne účinky.“

Kto pre vás článok pripravil?

Volám sa Anna Hyčková,

Objavovaniu súvislostí v tele, reflexnej masáži a bylinkám sa venujem viac ako 15 rokov. Viac o mne nájdete TU.

Dokážem vám pomôcť pochopiť ako strava, ktorú jete ovplyvňuje to, ako sa cítite a aké máte zdravotné problémy. 

Vďaka malým zmenám pocítite zlepšenie zdravotných problémov.

Zadarmo

Podcasty z lúky